לייזר נרתיקי לטיפול בדליפת שתן ורפיון הנרתיק

תאריך: 11/02/2015

הפרעות ברצפת האגן הינן תופעה שכיחה בקרב נשים. מבין הפרעות אלו השכיחות הן צניחת אברי האגן ואי נקיטת שתן. מזה שלושה עשורים קיים בישראל איגוד אורוגינקולוגי, אשר מורכב מרופאים בעלי הכשרה בתחום, שעיקר עיסוקם הקליני הוא בתחום רפואת רצפת האגן.

אחת  המטרות של האיגוד הינה להגביר את מודעות ציבור הרופאים והמטופלות לדרכי הטיפול החדשניות שקיימות בתחום רפואת רצפת האגן. על מנת להכניס לשימוש טיפולים חדשניים ברפואה ככלל וברפואת רצפת האגן בפרט, חשוב להוכיח את יעילות הטיפול מחד והיעדר סיכונים ותופעות לוואי אפשריות מאידך. על מנת להטמיע טיפולים חדשניים לשימוש קליני יש לערוך ניסויים מחקריים על פי קריטריונים של ועדות האתיקה, אשר יוכיחו את יעילותם של הטיפולים הרפואיים החדשניים ויבחנו את תופעות הלוואי בהן כרוכים טיפולים אלו.

לאחרונה האיגוד האורוגינקולוגי נחשף לפרסומים אודות שימוש בלייזר בנרתיק לצורך טיפול באי נקיטת שתן ובבעיות של Vaginal laxity.  בשל היעדר מידע מספק אודות יעילות הטיפול, ההתוויות שבהם מומלץ לבצע את הטיפול ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהטיפול, האיגוד בחר לצאת עם הודעה לציבור אשר מביעה את עמדתו נכון ליום הוצאת הודעה זו.

  1. ההגדרה של vaginal laxity  אינה מוכרת לאיגוד האורוגינקולוגי הישראלי ולא קיימת בהגדרות הרפואיות בעולם כולו.  מכורח זה, לא ברור לרופאים המומחים בתחום מהו הקריטריון על פיו נבחרות המטופלות לטיפול ומהו מדד ההצלחה, אם בכלל, של טיפול העוסק בבעיה אשר אין לה הגדרה רפואית.
  2. אי נקיטת שתן: נכון ליום פרסום הודעה זו, לא קיים בספרות מאמר באיכות רפואית גבוהה אשר מורה על תוצאות הטיפול בלייזר לאי נקיטת שתן, כולל סיבוכים אפשריים כתוצאה מטיפול זה.

לאור כל האמור לעיל, חברי ועד החברה לאורוגינקולוגיה מוצאים לנכון להתריע בפני ציבור הרופאים וקהל המטופלות מפני סיבוכים אפשריים כתוצאה מטיפולים לא מבוקרים וחסרי ביסוס מדעי מוצק.

בברכה
ד"ר לביא יובל

פורסם בקטגוריה חדשות , מאת מערכת החברה הישראלית לאורוגינקולוגיה.

כתיבת תגובה