דבר יו“ר החברה הישראלית לאורוגינקולוגיה ולריצפת האגן, ד"ר יובל לביא

תאריך: 04/11/2013

בעשורים האחרונים חל שינוי משמעותי בהבנה, באבחון ובטיפול של הפרעות ברצפת האגן ודרכי השתן בנשים.

העלייה המשמעותית במספר הרופאים הגניקולוגים בישראל העוסקים בתחום מחד והדרישה ההולכת וגוברת מצד הנשים לקבל מענה לתלונותיהן מאידך, הביאו ליצירת דיסיפלינה עצמאית של רופאים שעיקר עיסוקם הנו טיפול בפאתולוגיות אלו.

החברה הישראלית לאורוגניקולוגיה ורצפת האגן  פועלת במסגרת האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה של ההסתדרות הרפואית בישראל.

החברה, שחבריה הנם רופאים מומחים ברפואת נשים, מהווה פורום ארגוני ומקצועי  ששם לעצמו למטרה לייצג את חברי האיגוד ולפתח את התחום הן במישור הקליני והן במישור האקדמי/מחקרי.

אנחנו מתכננים בתקופה הקרובה למסד את נושא החברות בחברה לאורוגניקולוגיה ע"י תשלום דמי חבר. חברים רשומים יהנו ממבחר הטבות כגון הנחה בתשלום לכנסים וימי עיון, גישה מלאה לאתר החברה, מימון חברות ל IUGA ועוד.

הוועד הנבחר של החברה ממשיך לפעול ללא לאות במספר מישורים:

  1. ארגון פגישות מדעיות במתכונן "בוקר יום שישי" וארגון כנס שנתי, תוך שיתוף רופאים ואנשי רפואה מדסיפלינות שונות (כירורגים, אורולוגים, גרייאטרים, פיזוטראפיסטים ועוד') , על מנת לקדם את ההבנה והטיפול הרפואי בנשים עם תחלואות רצפת אגן.
  2. מתן חסות ותמיכה לארועים מקצועיים שיתקיימו בבתי החולים השונים ברחבי הארץ .
  3. חינוך רפואי – בניית מערך לימודי הפונה לקהל יעד של גניקולוגים ומיילדים על מנת להנחיל את הידע הנצבר בתחום.
  4. בית ספר לאורודינמיקה
  5. ימי הכנה באורוגניקולוגיה למתמחים לקראת בחינות שלב ב'
  6. OASIS – סדנה לאבחון ותיקון קרע בספינקטר האנאלי במהלך לידה.
  7. כתיבת ניירות עמדה המביעים את עמדת החברה לאורוגניקולוגיה בנושאים שונים שעומדים במרכז העשייה הקלינית. כתיבת טפסי "הסכמה מדעת" לפרוצדורת השונות בתחום זה, על מנת לתת הגנה טובה יותר למקרים של תביעות רפואיות באווירה המדיקולגאלית העכשווית.
  8. עבודה מול משרד הבריאות בדיונים על הכנסת טיפולים/פרוצדורת לסל הבריאות

פרויקט הדגל  OASIS

ב 2010 הצלחנו לארגן לראשונה בארץ את ה IUGA REGIONAL SYMPOSIUM – אירוע מוצלח ביותר עם צוות גדול של אורחים מחו"ל  ובהשתתפות רופאים מהרשות הפלסטינית. במהלך האירוע הועברה לראשונה בארץ סדנת OASIS ע"י סולטאן וטאקר – סדנה זו היוותה  אבן דרך בהחלטת הוועד לאמץ את התוכנית.

בשנתיים האחרונות פעל הוועד במרץ רב לקדם ולבסס את נושא הפגיעה בסוגר האנלי במהלך לידה. אנחנו מאמינים כי תחום זה עומד בבסיס עבודתו של המיילד בחדר לידה ושמנו לעצמנו כמטרה להעלות את הנושא למודעות של כל העוסקים בתחום. דר' שמעון גינת כמרכז הסדנה וצוות מצומצם של מדריכים שפועל בהתנדבות העבירו  את הסדנאות  בכ-22 מרכזים רפואיים בארץ והתגובות שקיבלנו מהשטח היו מדהימות – המפגשים עם הרופאים בשטח הדגישו בפנינו שוב את  הצורך בהעלאת המודעות והידע בתחום ואנחנו מתכננים להמשיך ולקדם את התחום במרץ בשנים הבאות.

זו השנה הראשונה שאנחנו עולים לאוויר באתר ייעודי  של החברה. האתר פונה הן לציבור הרופאים והן לציבור הרחב ויאפשר ריכוז מידע לגבי חידושים בתחום, כנסים ואירועים. תפקידו וחשיבותו של האתר הנו להוות  פלטפורמה לקשר יותר הדוק בין כל העוסקים בתחום בין השאר ע"י שימוש בפורום להעלאת שאלות או דילמות מקצועיות לדיון משותף עם כל אנשי המקצוע. הצלחתו של האתר תלויה בכולנו .כל המעוניין להציע תוספת תכנים מסוימים, להעלות מאמרים אחרונים וכ' מוזמן לפנות במייל לדר' אנה פדואה  – מרכזת האתר annapadoa@gmail.com

אני קורא לכל מי שמוצא עניין לעזור באחד מתחומי פעילות הוועד לבוא ולהצטרף. מקווים להמשך פעילות פורה במסגרת וועד החברה

בכבוד רב

דר' יובל לביא
יו"ר החברה הישראלית לארוגניקולוגיה ורצפת האגן