מעבדות רוטינה ובדיקות מיוחדות – צפון

שם המכון וכתובת

התמחות המכון

יצירת קשר

מטבולומיקה של סטרואידים
לבדיקות קליניות:
מעבדה מטבולית, מרכז רפואי רמב"ם, ת.ד. 9602

מנהל:
דר' קרלוס קנופף

39 סטרואידים בשתן ו12 בדם או בכל נוזל ביולוגי אחר, כולל מדיום מתרביות רקמה., חישוב פעילות האנזימים הסטרואידלים. הבדיקה הקלינית ממומנת על ידי כל הקופות. יכולת לניתוח ממוחשב של הנתונים במחקרי מטבולומיקה קלינית.

טלפון:
8543317/413- 04

c_knopf@rambam.health.gov.il

המעבדה האנדוקרינולוגית

מנהלת:
צילה שן אור

בדיקות לסמני שחלוף עצם

במעבדה האנדוקרינולוגית בביה"ח רמב"ם מבוצעות בדיקות לסמני שחלוף עצם בפלסמה:
βCrosslinks (CTX ) – תוצר פירוק של קולגן Type I המהווה מדד ספציפי לפרוק עצם. בעזרת קביעה כמותית של סמן זה ניתן להעריך פעילות שחלוף עצם: במצבים של שיחלוף מוגבר (מסיבות פיסיולוגיות או פתולוגיות, יש פרוק מוגבר של קולגן  Type Iובעקבותיו עליה ברמת תוצרי הפרוק שלו בדם, בינהם CTX. הבדיקה מאפשרת להעריך תגובה טיפולית לתרופות נוגדות פרוק עצם  (למשל ביספוסונטים, SERMSו-HRT), אחרי טיפול של מספר שבועות בלבד. כמו כן הבדיקה יעילה בהערכת התמדה בטיפול בתכשירים נוגדי פרוק עצם, בעיקר ביספוספונטים ויכולה לסייע בקבלת החלטה לגבי מעבר מטיפול בביספוספונטים פומיים  לביספוספונטים במתן  תוך ורידי.
P1NP– מדד לתפקוד האוסטיאובלסטים ולבניית העצם.  תוצר ביניים בתהליך ההפיכה של פרוקולגן לקולגן Type I, המהווה יותר מ-90% מהמטריקס האורגני של העצם, ולכן מהווה סמן ספציפי לתהליך למינרליזציה וליצירת עצם. P1NP שנוצר באוסטאובלסטים משתחרר לחללים הבינתאיים בתהליך יצירת הקולגן בעצם ומשם עובר לזרם הדם. זו היא בדיקת הבחירה להערכת התגובה הטיפולית בחולי אוסטיאופורוזיס המטופלים בתכשירים אנבוליים ( FORTEO או PTH רקובמיננטי) גם לאחר טיפול מקדים בביספוספונטים.
בדיקות אלו אינן כלולות בסל הבריאות ומבוצעות תמורת תשלום לקרן מחקרים של בית החולים.
תמחור הבדיקות : CTX – 100 ₪.
P1NP– 140 ₪.

  • ניתן לקבל שרותי אחות ללקיחת הדם במרפאה האנדוקרינולוגית בבנין מרפאות חוץ של ביה"ח בקומה 3 אצל האחות חוה, כל יום בין השעות 07:30- 09:00 בבוקר (על הנבדק/ת להיות בצום ). יש להתקשר להזמנת תור לטלפון 8542828.
  • לחילופין , למי שמתקשה להגיע למרפאה, ניתן לקחת דגימת דם מנבדק/ת בצום בשעות:
  • 08:00 – 09:00 בבוקר לתוך 2 מבחנות CBC- מבחנות ספירה פקק סגול ולהביאן למרפאה כנ"ל.
  • יש להסדיר את התשלום בקרן מחקרים.
  • הדגימות נמסרות למעבדה האנדוקרינולוגית בבנין ביה"ח (מגדל סמי עופר) בקומה 8 חדר 757, כל יום בין השעות 08:00 – 15:00. שינוע הדגימות נעשה בתנאי סביבה.
  • תשובות נשלחות לנבדקים לפי הכתובת המופיעה על המדבקה בטופס הדרישה.

טל: 04-8542706
פקס: 04-8542746

E-mail: endo@rambam.health.gov.il

כתיבת תגובה